Skip to content

Saveti za planiranje slobodnog vremena

Planiranje slobodnog vremena tokom boravka u Hotelu Protić je ključno kako biste maksimalno iskoristili vaš boravak u našem hotelu. Evo nekoliko saveta kako da u potpunosti uživate u svim pogodnostima koje nudimo:

Iskoristite sportske sadržaje: Hotel Protić nudi vrhunske sportske sadržaje uključujući sportski centar opremljen za sportske pripreme, teretanu i mogućnosti za rekreaciju na otvorenom. Iskoristite ove sadržaje za održavanje kondicije ili organizovanje sportskih aktivnosti sa prijateljima i porodicom.

Opustite se u SPA centru: Prepustite se opuštajućim tretmanima i masažama u našem luksuznom SPA centru kako biste obnovili energiju i osvežili telo i duh. Iskoristite sve blagodeti našeg wellness centra za potpunu relaksaciju.

Istražite lokalne atrakcije: Šabac nudi bogatu kulturnu i prirodnu baštinu. Posetite obližnje znamenitosti, muzeje i parkove kako biste upoznali lepotu i istoriju našeg grada.

Organizujte društvene aktivnosti: Iskoristite naše zajedničke prostorije i organizujte društvene igre, večernje filmove ili večernje događaje sa ostalim gostima kako biste stvorili nezaboravne uspomene.

Ne zaboravite da nas kontaktirate ukoliko želite dodatne informacije ili preporuke o aktivnostima tokom vašeg boravka. Vaše zadovoljstvo je naš prioritet, i radujemo se što možemo biti deo vašeg nezaboravnog iskustva u Hotelu Protić.

Šta videti u Šapcu?

Spomenik tri odlikovanja Šabac

Spomenik sa tri odlikovanja

Strašna katastrofa pogodila je grad tokom Prvog svetskog rata. Velike vojne operacije koje su se odvijale u neposrednoj blizini nisu poštedele ni Šabac. Grad je srušen, spaljen, stanovništvo prepolovljeno. Od 14.000 stanovnika pre rata, jedva da je preživelo 7.000. Broj preostalih kuća bio je manji od polovine. Neprijatelj nije poštedeo ni gradsku crkvu, škole, bolnicu, privatne kuće.

„Šabac je bio bogata varoš, vesela, trgovačka, čista – danas je to hrpa ruševina“, zabeležio je Arčibald Rajs. Možda je jedna od najpotresnijih rečenica koja govori o stravičnim zločinima i stradanju grada ona koju je Pavle Popović zapisao u svoj dnevnik: „Da vidite Šabac, ne biste opraštali“.

Šabac se ponovo izdvaja u Srbiji, ali ovaj put po stradanju, zbog čega je dobio naziv Srpski Verdun i tri jedinstvena odlikovanja: francuski Ratni krst sa palmom 1920. godine, čehoslovački Ratni krst 1925. godine zbog kojeg je Pocerska ulica dobila ime po prvom čehoslovačkom predsedniku Tomasu Masaryku i Karađorđevu zvezdu sa mačevima IV reda od svoje države.

U znak sećanja i s namerom da se ne zaboravi, grad Šabac je podigao ovo spomen obeležje 2008. godine, koje je delo vajara Mije Tomanića.

Manastir Petkovica

Trideset kilometara daleko od Šapca, u idiličnom selu Petkovica, nalazi se manastir koji prkosi vremenu – Manastir Petkovica. Njegovo poreklo seže u vreme kralja Dragutina, a prema arheološkim nalazima, potiče iz druge polovine 13. veka. Dolaskom Turaka u ove krajeve 1521. godine, manastir je napušten, ali ne za dugo. Već 1561. godine, episkop iz Zvornika posetio je manastirsku crkvu, što jasno pokazuje da je manastir ponovo oživeo.

U Petkovici su tokom 16. i 17. veka postojale i radile prepisivačke škole, a nakon Austrijskog osvajanja ovih krajeva 1718. godine, manastir je služio i kao škola za obuku sveštenika. Tokom ustanka, nakon Bitke na Mišaru, Turci su uništili crkve i manastire širom Mačve, uključujući i Manastir Petkovica.

Nakon oslobođenja od Turaka, manastir je obnovljen, ali je ponovno pretrpeo razaranja u Prvom i Drugom svetskom ratu. Danas, Petkovica predstavlja jedan od najlepših i najuređenijih manastira Šabačke pravoslavne eparhije, svedočanstvo o istoriji i duhovnosti ovih krajeva.

Manastir Petkovica
Manastir Radovašnica

Manastir Radovašnica

Manastir Radovašnica, oaza duhovnosti na obroncima planine Cer, krije bogatu istoriju koja seže još u doba Nemanjića. U pisanim spisima se pominje još od 1548. godine. Posvećen svetom arhangelu Gavrilu, ovaj manastir je često bio svedok burnih događaja. Paljen, rušen, ali nikada slomljen, preživeo je i najezde Turaka i strahote Prvog svetskog rata.

Posle razaranja, obnova je počela, a manastir je dobio svoj novi sjaj. Međutim, jesen 1941. godine donela je novu tragediju – odmazdu nemačke vojske nakon neuspelog napada partizana i četnika na Šabac. Manastir je sravnjen sa zemljom 12. oktobra 1941.

Nakon Drugog svetskog rata, obnova je započela, a poslovi su intenzivirani u poslednjih deset godina. Sagrađena je nova kapela, nov konak, a uskoro će biti započeta obnova porušene manastirske crkve na njenim starim temeljima. Manastir Radovašnica s ponosom stoji kao simbol opstanka i duhovne snage.

Pravoslavna crkva Sv. apostola Petra i Pavla

Dolaskom u Šabac i postavljanjem Jevrema Obrenovića za nahijskog kneza, kao čoveka sklonog napretku i razvoju, primetna je bila dotrajalost stare srpske pravoslavne crkve. Odlučuje da se gradi nova crkva. Gradnja crkve posvećena svetom Petru i Pavlu započeta je 1827. godine, a završena septembra 1830. godine. Crkva je izgrađena na najlepšem mestu u gradu, u samom centru. Sa manjim izmenama i popravkama zbog rušenja u Prvom svetskom ratu, sačuvana je do danas. Unutrašnjost crkve prvobitno je oslikao Rus Andrej Bitcenko. Umetnički vredan ikonostas izradio je u periodu od 1853. do 1855. godine Pavle Simić. U istom periodu dekoraciju crkve radio je Jovan Klajić. U bombardovanju 1914. godine ikonostas je oštećen, pa su pojedini njegovi delovi zamenjeni radovima šabačkog slikara Stevana Čalića, tridesetih godina XX veka, kada je, kao i kasnije, menjan i dopunjavan živopis.

U porti šabačke pravoslavne crkve, iznad spomen-kosturnice, dostojanstveno stoji spomenik podignut u čast izginulima u Balkanskim i Prvom svetskom ratu. Delo je vajara Dinčića a otkriven je 1934. godine. Spomenik je svedočanstvo pokolenjima o stradanjima koja je Šabac, zbog svog mučeništva nazvan „Srpski Verden“, preživeo početkom XX veka.

Crkva u Šapcu
Crkva u Šapcu na Letnjikovcu

Crkva Svete Trojice

U Šapcu, na mestu poznatom kao Letnjikovac, uzdiže se čarobna Crkva Svete Trojice. Početak gradnje datira još iz 2007. godine, a impozantna građevina je završena 2014. godine, baš na dan Svete Trojice. Taj dan je bio poseban jer je Episkop Lavrentije služio prvu svetu Arhijerejsku Liturgiju u ovom hramu.

Pored uobičajenih bogosluženja i verskih obreda, u Crkvi se posebno neguju tri značajne manifestacije: prvo, slava Crkve – praznik silaska Svetog Duha na apostole, Sveta Trojica, koji se slavi na promenljiv datum; potom, Badnje veče 06. januara i paljenje Petrovdanskih lila – Ljiljana 11. jula.

Crkva Svete Trojice postala je oaza mira za sve posetioce. Od najmlađih do najstarijih meštana, svi mogu uživati u prelepom ambijentu i gostoprimstvu sveštenstva. Osim što je često destinacija na turističkoj mapi, Crkva Svete Trojice poznata je i po mnogim humanitarnim događajima koji se organizuju u njenoj blizini.

Rimokatolička crkva Svetog Joakima i Ane

Iako je o župi Svete Ane malo pisanih tragova, katolički vernici su u Šapcu prisutni odavno, zbog blizine granica sa krajevima naseljenim većinskim katoličkim stanovništvom. Veći dolazak katoličkog stanovništva u Šabac primećen je tek posle Prvog svetskog rata, među kojima su bili obrazovani stručnjaci i zanatlije koji su nedostajali gradu.

U junu 1928. godine počelo je kopanje temelja nove crkve u delu grada koji se zove Bair, blizu železničke stanice. Svečani blagoslov i polaganje kamena temeljca obavio je 29. jula 1928. fra Krsta Belamarić. Svečana posveta bila je 21. oktobra 1928. godine, dok su dva sporedna oltara posvećena 3. novembra 1935. Kipove od lipovog drveta, koji se i danas nalaze u crkvi, izradio je Dragutin Horvat iz Domžala.

Područje župe obuhvata Šabac i kraj ispod Beograda sve do bosanske granice. Pored franjevaca, župu su vodili salezijanci, dijecezanski sveštenici, a sada sveštenici Neokatekumenskog puta. U Šapcu su delovale časne sestre milosrdnice sv. Vinka Paulskog.

Rimokatolicka crkva u Šapcu
Gospodar Jevremova u Šapcu

Gospodar Jevremova

Gospodar Jevremova ulica, jedinstven spomenički kompleks sa izraženom istorijsko-urbanističkom vrednošću. Ovaj deo starog gradskog jezgra, proglašen je 2006. godine za kulturno-istorijsku celinu od izuzetnog značaja.

U središtu šabačkog javnog života, Gospodar Jevremova ulica je odigrala značajnu ulogu kroz vekove. Nekadašnji trgovački centar, dobila je svoje ime još 1890. godine, povodom stogodišnjice rođenja Jevrema Obrenovića. Nakon Drugog svetskog rata nazvana je ulicom Maršala Tita, a vraćen je stari naziv tek 2000. godine.

Kroz vekove, na ovom mestu su nikle impresivne građevine, odnosno reprezentativne zgrade bogatih građana, namenjene stanovanju i trgovini, ali i objekti javne namene koji su dominirali svojom veličinom i izgledom.

Pored očuvanja autentičnog identiteta, Gospodar Jevremova ulica je prošla kroz period revitalizacije i zaštite. Zavod za zaštitu spomenika kulture iz Valjeva je 2002. godine sproveo vrednovanje celokupne ulice, izradio urbanističko-arhitektonsku dokumentaciju i idejni projekat zaštite i revitalizacije.

Ova ulica je sačuvala svoju osnovnu funkciju i danas je srce šabačkog života, živa trgovačka zona, kulturna manifestaciona scena i omiljeno šetalište.

Tvrđava Stari Grad

Tvrđava Stari Grad je poput živog vremeplova, svedok burne istorije šabačkog kraja, ostavljajući za sobom mnoge materijalne tragove koji i danas oživljavaju prošlost. Najduži period razvoja grada, koji već više od pet vekova dominira istorijskom pozornicom, vezan je za turska osvajanja i vlast. Iz tog perioda izdvaja se impresivni motiv koji i danas priča priču o tim teškim, ali i slavnim vremenima – Tvrđava na desnoj obali Save, poznata kao Stari grad. Nalazi se oko 1 km od centra Šapca, a sa svojim okruženjem pretvorenim u slikovit rekreativni centar, postala je omiljeno odredište Šapčana.

Tvrđava je okružena šarmantnim pejzažem i gradskom plažom na reci Savi, gde tokom leta oživljava mladost, smeh i igra. Ostaci tvrđave stoje dostojanstveno kao nemi svedok viševekovnih borbi za vlast, svedočeći koliko je Šabac, kao pogranični grad, imao značajnu ulogu kroz svoju bogatu istoriju.

Turističko-rekreativni kompleks Stari Grad postao je epicentar sportskih dešavanja u Šapcu. Ovde se okupljaju kajakaši, rvači, strelci, ronioci. Pored sportskih aktivnosti, posetioci mogu uživati u košarci, atletici, stonom tenisu, odbojci i brojnim drugim rekreativnim aktivnostima na Stari Gradu. Ovaj kompleks je mesto gde se prošlost susreće sa sadašnjošću, stvarajući jedinstvenu atmosferu koja privlači sve ljubitelje sporta i rekreacije.

Tvrđava u Šapcu
Tekeriš

Spomen kompleks Tekeriš

Spomen kompleks Tekeriš, simbol hrabrosti i odlučnosti srpskog naroda tokom Prvog svetskog rata, mesto je gde su se odigrale odlučujuće borbe između srpske i austrougarske vojske. Na padinama planine Cer, u selu Tekeriš, odigrala se bitka od 15. do 19. avgusta 1914. godine, koja je označila prekretnicu u Cerskoj operaciji. Srpska vojska je trijumfovala nad austrougarskom, prkosivši brojčanoj nadmoći neprijatelja. Ovo mesto čuva uspomenu na 16.304 srpska borca koji su dali svoje živote, dok je austrougarska strana imala gubitke od 25.000 vojnika.

Spomen-kosturnica, otkrivena 28. juna 1928. godine, nalazi se u centru sela. U njenim zidinama počiva oko 3.500 srpskih vojnika, kao i češki vojnici, pripadnici 28. praškog puka, koji su hrabro krenuli ka srpskim položajima uz pesmu „Hej Sloveni“, da bi se predali. Spomen-kosturnica ima oblik prirodne stene visine 10 metara, čiji temelji čuvaju ostatke palih ratnika. Na vrhu spomenika je orao sa raširenim krilima, držeći u kljunu lovorov venac, dok se na prednjoj, zapadnoj strani piramide nalazi štit sa krstom, četiri ocila, krunom, datumom „18. avgust 1914.“ i natpisom „Vaša dela su besmrtna“.

Na postamentu se nalazi sedam spomen ploča sa posvetama i likovima vojvode Radomira Putnika i vojvode Stepe Stepanovića. Spomenik je delo arhitekte Bojića. Severno od kosturnice nekada se nalazila kapela, u koju je Narodni muzej iz Šapca postavio izložbu o Cerskoj bici nakon Drugog svetskog rata. Ispred ulaza u Muzej postavljene su biste vojvoda Radomira Putnika, Stepe Stepanovića, Živojina Mišića i Petra Bojovića, 1989. godine. Na ulazu u kompleks podignut je i spomen-česma od kamena sa klupama i porcelanskom slikom vojvode Stepe Stepanovića. Konzervatorski radovi su obavljeni 1964, 1989. i 2004–2005. godine.

Mišar

Mistično mesto Mišar budi sećanja na burnu prošlost i herojske podvige Prvog srpskog ustanka koji je buknuo 1804. godine, nakon viševekovne turske vladavine. Šabački kraj bio je epicentar najintenzivnijih borbi tog vremena. Velika i značajna bitka vođena je na Mišaru, tačnije 13. avgusta 1806. godine. Mišarska bitka označila je prvu pobedu ustanika nad osmanskom vlašću, što je bio ogroman korak ka oslobođenju od turske dominacije. Srpski ustanici predvođeni voždom Karađorđem Petrovićem hrabro su se suprotstavili nadmoćnoj turskoj vojsci koja je pristizala iz Bosne pod komandom Sulejmana paše Skopljačkog. Mnogi srpski junaci istakli su se hrabrošću u ovom boju, među kojima su se istakli pop Luka Lazarević, Miloš Stojićević – Pocerac, Jakov Nenadović, Stojan Čupić – Zmaj od Noćaja, Cincar Janko i prota Smiljanić.

Sto godina nakon ovog istorijskog događaja, podignut je Spomenik Karađorđu i mišarskim junacima, koji dominira centrom sela. U osamdesetim godinama prošlog veka, nedaleko od spomenika, otvorena je muzejska postavka posvećena ovom važnom događaju. Ovaj spomenički kompleks i muzejska postavka svedoče o junaštvu i odlučnosti srpskog naroda u borbi za slobodu i nezavisnost.

Spomenik na Mišaru
Ašikov grob, spomenik ljubavi

Ašikov grob

Ašikov grob, mistično mesto odašilje tajanstvenu priču o strastvenoj ljubavi, poput srpske verzije „Romea i Julije“. Smješten u zabačenom kutku Metlića, otprilike 30 kilometara od Šapca, ovaj spomenik predstavlja simbol večne ljubavi koja je završila tragično. Legenda kaže da su se Pavle i Đula, dvoje mladih zaljubljenika, suočili s nemilosrdnom sudbinom koja ih je odvela u naručje gladnih vukova. Na mestu njihove nesrećne ljubavi, stoji kameni spomenik sa urezanim simbolom njihove propasti – odsečenom rukom. Ali ova priča neće ostati samo u stihovima; planira se izgradnja impresivnog spomen-kompleksa koji će uskoro postati neizostavan deo turističke ponude naše opštine. Spremite se da zaronite u ovu dramatičnu priču ljubavi, tragedije i nade, dok otkrivate tajanstvenu prošlost koja čeka da bude otkrivena.